Drżenie muzyki

Sylwester w ciszy

Eksplozja dźwięków wstrząsa murami kamienic, które wznoszą się wokół krakowskiego rynku.

Mieszkańcy grodu Kraka witają nowy rok w towarzystwie muzyki rozrywkowej – na scenie prezentuje się wielopokoleniowa plejada gwiazd – od Jana Rapowanie po artystów z projektu „Albo inaczej”. Zabawa jest wyborna. Publiczność ochoczo podryguje w rytm piosenek.

Na stojącym nieco na uboczu podeście grupa widzów energicznie bije brawo. Odpalają zimne ognie i wznoszą toast noworoczny. Postronnym trudno byłoby zrozumieć dlaczego od reszty publiczności oddziela ich metalowa barierka – przecież na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od innych obserwatorów.

A jednak. Bariera, która istnieje między nimi, a resztą to coś więcej niż kawałek metalu – to bariera dźwięku.

Ta niezwykła grupa to osoby głuche – należące do Krakowakiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych.

  • Nie gniewaj się, może to głupie pytanie, ale skoro oni nie słyszą… to dlaczego w ogóle przychodzą na koncert? – pytam Adama Stromidło.

Pan Adam jest przewodniczącym Rady Głównej PZG. Z organizacją związał się już w latach dziewięćdziesiątych, biegle posługuje się językiem migowym, a za swoje działania na rzecz osób niepełnosprawnych został nagrodzony m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Osobowość Roku 2017 w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

– Odbierają wibracje. Nie czujesz drżenia podestu?

mgr. Adam Stromidło

W istocie – my ludzie odbieramy muzykę całym ciałem – wibracje płynące z głośników przenikają tkanki – dlatego właśnie dźwięk stosuje się powszechnie w różnego rodzaju terapiach.

  • Najlepiej, gdy podłoga jest drewniana, wtedy fale dźwiękowe docierają do każdej komórki – mówi Iwona Cichosz.
Iwona Cichosz

Dziewczyna od urodzenia nie mówi i nie słyszy – to efekt dziedzicznej wada genetycznej. Iwona jest aktorką, modelką i aktywistką. Prowadzi własny kanał na Youtube, a wswoich filmikach zaprasza widzów do świata osób głuchoniemych. Ponadto publikuje vlogi, odpowiada na pytania, obala stereotypy. Niepełnosprawność nie stanowi dla niej ograniczenia. Mówi:

Jestem dumna z tego jaka jestem. Pochodzę z rodziny głuchych. Głuchota to część mnie. Nie zależy mi na zmianie.

W 2017 roku wzięła udział w “Tańcu z gwiazdami”, udowadniając, że głusi mają poczucie rytmu – niejednokrotnie lepsze niż osoby słyszące.

Warto pamiętać, że upośledzenie słuchu ma różne skale – niektórzy nie słyszą w 70, inni w 80/ 90 procentach. Czasami specjalne aparaty umożliwiają odbiór dźwięków, jest on inny, niż u osób zdrowych, ale ciągle możemy śmiało nazwać to “słuchaniem”. Głusi nie tylko mogą głęboko przeżywać muzykę, mogą nawet ją tworzyć. Z powodzeniem uczą się gry na instrumentach, komponują, tańczą. Iwona korzysta nawet ze Spotify.

Czasem, gdy nikogo nie ma w domu, odpalam na słuchawkach playlistę…

Za granicą tworzy się specjalne kamizelki, które pozwalają osobom głuchym odbierać bardziej skomplikowane niuanse dźwiękowe – dzięki nim ludzie tacy jak Iwona mogą nawet doświadczyć koncertu w filharmonii.

Uwielbiam chodzić na koncerty, to dla mnie zawsze bardzo intensywne doświadczenie. Światła, wibracje, puls publiczności, rytm tańca…to coś wspaniałego. Nawet jeżeli nie słyszę muzyki, to mogę ją zobaczyć, poczuć w ciele..

  • Po za tym koncert to okazja do spotkania, zabawy i integracji. Miło spędzić czas ze znajomymi – mówi Adam.

Jesteśmy głusi, a nie niewidzialni…

Czy to, że ktoś jest głuchy oznacza, że powinien schować się w domu? Bynajmniej.

Każdy chce po prostu korzystać z życia, celebrować chwile na swój własny sposób. Na krakowskiego sylwestra członkowie związku przynieśli symbolicznego szampana. Jest co świętować. W tym roku po raz pierwszy na koncercie utworzono specjalną przestrzeń dla osób niepełnosprawnych – nie tylko głuchych.

Specjalny podest ułatwił obserwowanie tego co działo się na scenie. Pomógł też w odbiorze wibracji dźwiękowych. Ponadto każdy niepełnosprawny, który przyszedł na koncert, otrzymał kocyk, ogrzewacze do dłoni i czapkę, a także wsparcie pracowników KBF. To była szansa, żeby wyjść z cienia i pokazać, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa.

Życie w ciszy

A jednak mało mówi się o problemach, z którymi niesłyszący zmagają się na co dzień.

Pomimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat sytuacja uległa poprawie, to jeszcze sporo pozostało do zrobienia.

Czasem widząc osoby głuche, ludzie się śmieją, wytykają “migających”palcami, a pracodawcy zatrzaskują im drzwi przed nosem.

Najtrudniej załatwić podstawowe sprawy. Osoba głucha może nie poradzić sobie sama w urzędzie, na poczcie, w sklepie, czy u lekarza. Potrzebuje tłumacza – tymczasem w instytucjach publicznych rzadko spotkamy osoby posługujące się językiem migowym. Gdyby ktoś nie miał nikogo do pomocy funkcjonowanie w przestrzeni publicznej byłoby bardzo utrudnione.

Zadzwonić gdzieś domofonem, wezwać straż pożarną, pogotowie, czy policję? Odebrać pilny telefon? Wziąć udział w spotkaniu biznesowym? Codzienne życie może sprawić sporo kłopotów. Zatem, jak możemy ułatwić osobom głuchym funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej? Na pewno zwracając uwagę na to, że istnieje problem, nigdy nie wyśmiewać.

Możemy przypominać o konieczności tworzenia pisemnych komunikatów na dworcach, albo wyświetlania napisów podczas spektakli teatralnych i pokazów filmowych. Możemy także podjąć naukę języka migowego – w Krakowie na ulicy św. Jana organizowane są kursy, na które można pozyskać dofinansowanie w wysokości nawet 80 % . Zostając tłumaczem będziemy w stanie umożliwić osobie niepełnosprawnej komunikację ze światem.

Warto być świadomym. Rozglądać się. Zwracać uwagę na tych, o których się nie mówi. Pomagać można na wiele sposobów i na wielu polach. Każdy z nas może znaleźć przestrzeń, w której wykorzysta swoje umiejętności na użytek społeczny. Czasami świat wydaje się nam zbyt głośny i zbyt chaotyczny. Czemu więc nie zanurzyć się chociaż na chwilę w świat ciszy?

http://www.pzg.krakow.pl/

http://www.migowy-krakow.pl/

https://www.youtube.com/channel/UCnLHYx1rxLN0BcGYbjQVkEQ

One thought on “Drżenie muzyki

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: